Människa, hus och orkan.

Vi leker veckans lek på fredagar, för att vi ska ha roligt tillsammans och känna gemenskap i klassen. I fredags lekte vi en lek som heter Människa, hus och orkan. Emil och Alma förklarade hur den gick till. Man gör så här:

Man ska vara ojämnt antal. Två ska vara hus och en ska vara människa/grupp. Människan ska sitta på huk under husen som håller ihop sina händer som tak ovanför. Den som är över (inte hus eller människa) ska ropa Människa eller Hus. Ropar den människa ska alla människor springa ut ur husen och hitta ett nytt hus. Ropar personen hus ska alla hus hitta en ny människa. Man behöver inte vara hus med den personen man var hus med innan. När det är orkan ska alla byta, både hus och människa, så snabbt som möjligt.

Leken var rolig eller ganska rolig tyckte de flesta, men en del fjantade sig och det förstörde leken. Något att tänka på till nästa gång.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *